מדריך | לדעת לבחור את המסלול הנכון בקופת הגמל שלי

 

החיים שלנו דינמיים, וככאלה, אנו חייבים לבחור מוצרי חיסכון אשר נוכל להתאים לשינויים מהותיים במצבנו האישי, המשפחתי והכלכלי. כך למשל, ניתן למצוא קופות גמל המתמחות בהשקעה באפיקים שונים המתאימים לחוסכים בעלי צרכים שונים.

​מסלולי השקעה – מה זה בכלל?

מגוון מסלולי ההשקעה בקופות גמל מפורסמים באופן פומבי, כך שהלקוח יכול לבחור את המסלול הנכון ביותר עבורו (או לשלב ביניהם) בהתאם לרמת הסיכון שהוא מוכן לקחת כמשקיע. המסלולים מתמחים בהשקעה באפיק מסוים והקופה מחויבות בדרך כלל להשקיע בו לפחות 75% מנכסיה.

כך למשל, ניתן למצוא מסלול השקעות מנייתי, אשר במסגרת מדיניות ההשקעות שלו, משקיעה הקופה לפחות 75% מהנכסים במניות, או קופת גמל המתמקדת בהשקעה באיגרות חוב. בכל מקרה, לקוח יכול לשנות את המסלול הנבחר כפי שנפרט בהמשך.

יתרונות המסלולים

ישנם יתרונות רבים לקופות המתמחות במסלולים, כאשר המשמעותיים שבהם:

התאמה לאופי המשקיע – בחירה בקופת גמל זו תעניק למשקיע השקעה המתאימה לצרכיו ולטווח ההשקעה שלו, ומשכך, סביר להניח שגם שקט נפשי בשל הבחירה ברמת סיכון הנכונה עבורו.

גמישות – העובדה כי ניתן לשנות את המסלול בכל עת (בכפוף להוראות הדין ונהלי החברה   המנהלת), מאפשרת גמישות בהשקעה בהתאם להתפתחויות בחיים.

מהירות החלטה – שינוי המסלול מתבצע תוך שלושה ימי עסקים בלבד.

שילוב בין מסלולים – ניתן לשלב בין מסלולים שונים לקבלת פיזור של ההשקעה בין אפיקים שונים.

איך יודעים במה הקופה משקיעה?

ישנן מספר דרכים שיאפשרו לך לבדוק מה מדיניות ההשקעה של הקופה:

• ייעוץ של איש מקצוע.

• פנייה לחברה המנהלת.

• בדיקה באתר האינטרנט של החברה המנהלת.

• בדיקה באתר הגמל-נט של משרד האוצר.

חשוב לציין כי לאחר ההצטרפות לקופה המתמחה במסלול השקעה, מחויבת החברה המנהלת לשלוח מידע על הקופה ועל מדיניות ההשקעות שלה. בנוסף, בדו"ח השנתי או הרבעוני הנשלח לחוסך אודות מצב הקופה אשר נשלחים על ידי החברה המנהלת, ניתן לבדוק, בין היתר, באיזה מסלול מושקעים הכספים.

כיצד עולים על המסלול הנכון?

על מנת לבחור מסלול המתאים לצרכיך, חשוב לבחון היטב את מדיניות ההשקעות של הקופה. מומלץ להתייעץ עם איש מקצוע שיסייע לבחור את המסלול המתאים ביותר עבורך. יש לציין כי העברת הכספים לא פוגעת בוותק הנצבר.

המסלולים בפסגות (תיבת טקסט)
בעת ההצטרפות לקופות הגמל וקרנות ההשתלמות של פסגות, תוכלו לבחור מבין מגוון מסלולי השקעה ברמות סיכון שונות. המסלולים נבנו כך שמדיניות ההשקעות שלהם תתאים למשקיעים בעלי אופי השקעה שונה וצרכים מגוונים. כאמור, ניתן לעבור בין המסלולים השונים תוך שלושה ימי עסקים מרגע הגשת הבקשה (בהתאם לקבוע בחוק). (סוף תיבת טקסט)