מאמר | זהירות ממשיכת יתר!

 

במקרים שבהם מסכי הבורסות נצבעים באדום, גם חלק מהעמיתים בקופות הגמל נבהלים מהתוצאות, ו”שוכחים” את מהות המכשיר הפנסיוני שברשותם. כיצד ניתן להימנע מטעות בלתי הפיכה בחיסכון לטווח ארוך?

​עובדה ידועה היא שלאורך זמן השקעה בשוק ההון היא הדרך הטובה ביותר להשגת תשואה חיובית לחסכונותינו. עם זאת, מדי פעם, קיימות תקופות בהן שוק ההון נוטה להיות תנודתי וסוער באופן מהותי מהרגיל.

שיעור בהיסטוריה לחוסך הפנסיוני

ניסיון העבר מלמד כי בתקופות אלו נוטים משקיעים רבים להיתקף בהלה ולממש את תיק ההשקעות שלהם או לחילופין לבצע בו שינויים מהותיים. בדומה להם, גם החוסכים בקופות הגמל ובקרנות ההשתלמות מושפעים מכותרות העיתונים אודות הירידות החדות בבורסות העולם, וחלקם ממהרים למשוך את כספי הקופות הנזילות על מנת להחזיק את הכסף “ביד”. לרוב, אלו שעושים כן מבצעים טעות כפולה. הן בהיבט התשואה והן בהיבט המיסוי.

הררי מילים נכתבו על הקושי של משקיעים, מקצועיים ופרטיים כאחד, לתזמן את השוק, כלומר, לצאת מהבורסה רגע לפני משבר ולהיכנס חזרה ערב העליות. מרביתם של אלו שניסו לבצע אסטרטגיה זאת כשלו ורשמו הפסדים. ייתכן שגם עמיתים שיחליטו למשוך כיום, לאחר שכבר רשמו הפסד בקופתם, לא ידעו לחזור בזמן ויפסידו חלק ניכר מהעליות לכשיגיעו. פודי קופות הגמל במשבר העולמי של 2008 יכולים להעיד על כך.

חשוב להבין שטעויות מסוג זה בעולם הפיננסי אינם בחזקת אשמתם הבלעדית של עמיתים, אלא נובעות מחוסר ידע והסברה מעטה בחיסכון לטווח ארוך. כך למשל, אין שום סיבה כלכלית לוותר על הטבות מיסוי שנצברו בעמל של שנים, ובהחלטה חפוזה להעבירם אל מחוץ למעטפת החיסכון הפנסיוני - רבים שוגים וחושבים כי ניתן להוציא את הכספים לפיקדון, וברגע שישתפר המצב בשוק, להחזיר לקופת הגמל ולהמשיך ליהנות מהטבות המיסוי. בפועל, המצב אינו כך.

הבחנה בין החוסך הצעיר למבוגר

עבור החוסכים המבוגרים, שאלת המשיכה היא מהותית ביותר.. עבור עמיתים שאינם מסוגלים לשאת את התנודתיות של שוק המניות, שינוי פרופיל הסיכון בקופה מתבקש.

תעשיית קופות הגמל השתכללה מאד בחלוף השנים ומציעה כיום מסלולים מגוונים רבים לטובת העמיתים, החל ממסלולים מוטי אג”ח ואף ללא מניות כלל ועד מסלולי כספית המהווים תחליף לפיקדונות. המעבר בין המסלולים אינו מהווה משיכה על פי חוק, ולפיכך, לא פוגע כלל בוותק ובזכויותיו של העמית.

המסלולים הסולידיים בקופות מאפשרים לעמית המבוגר ליהנות משני העולמות יחד: גם פטור ממס רווחי הון וגם הימנעות מחשיפה לשוק המניות. במקום למשוך מקופת הגמל, להשקיע בפיקדון או במק”מ, ולשלם מס בגין הריביות המתקבלות, כיום, יש לפנסיונר את האפשרות להעביר את הכספים למסלול סולידי בתוך הקופה. כך באפשרותו להמשיך ליהנות מתשואות שוק ההון עם פטור ממס על רווחי ההון, כאשר עומדת לזכותו האפשרות למשוך את הכספים לכשיזדקק להם באמת.

בצדו השני של ציר המסלולים מוצעים מסלולי מוטי חשיפה מנייתית, המתאימים בעיקר לחוסכים הצעירים. אותם חוסכים עומדים בפני שנים רבות של חיסכון ולמעשה עליהם לבחון את ביצועי השווקים במבט ארוך טווח. על החוסכים הצעירים להכניס בשיקוליהם את העובדה שלמרות שיש תקופות בהן נרשמות ירידות שערים בבורסה, בראייה ארוכת טווח השווקים נוטים לעלות בממוצע ומהווים את האלטרנטיבה הטובה ביותר לחיסכון המתפרש על פני שנים רבות.

בהתאם לכך, ניתן לנצל את המסלולים בקופות הגמל לצורך התמקדות במסלולים המנייתיים בעשורים הראשונים לחיסכון ועם חלוף השנים להקטין את החשיפה לנכסי הסיכון ולהחליפם במסלולים ברמת סיכון נמוכה יותר.