מדריך | איך לדבר עם בני נוער על כסף?

 

כולנו רוצים את הטוב ביותר לילדים שלנו, שיהיו בריאים, שיהיו מאושרים וגם... בואו נודה בעובדות, שתהיה להם רווחה כלכלית. לכן, כשהם כבר בגיל העשרה חשוב להכין אותם היטב לרגע שבו הם יצטרכו להתמודד עם העולם האמיתי או פשוט במילים אחרות - חינוך פיננסי.

אז הנה 10 טיפים לחינוך פיננסי מועיל:

1. דבר ראשון, הוו דוגמא! לפני שאתם מלמדים את הילדים שלכם לקחת אחריות על הכסף שלהם, הרי שצריך להראות להם שאתם עושים את אותו הדבר בדיוק גם בכל הקשור לכספכם.
2. שתפו את הילדים שלכם כמה שאפשר בהתנהלות הכלכלית של הבית, תנו להם לקחת חלק בבניית התקציב המשפחתי. (דוגמא: אפשר לשתף את הילדים בהתלבטות סביב הוצאה משפחתית כלשהי)
3. הציבו לילדכם תקציב מוגבל למשך זמן מסויים או למשך ביקור במקום כלשהו ושוחחו איתם על חשיבות התכנון מראש. הסבירו להם שתקציב זה דבר שחשוב מאוד לעמוד בו.
4. עבודה. בזעת אפיך תאכל לחם וזה נכון בישראל החל מגיל 14-15. עודדו את ילדיכם לצאת לעבוד כדי לקנות משהו שהם מאוד רוצים וכמובן למדו אותם לחסוך לעתיד.
5. פתחו להם חשבון בנק! זה אפשרי בישראל כבר מגיל 14. סייעו להם לבחור את הבנק המתאים ולאחר מכן קראו יחד איתם את דף החשבון שלהם והסבירו להם אותו.
6. אל תשחדו את הילדים שלכם בכסף כדי לעשות דברים. תשלום עבור אחריות בבית, למשל, פוגע בתחושת האחריות של הילד ובמוטיבציה העצמית שלו.
7. לקנות מה שצריך ולא מה שרוצים- למדו את ילדיכם לדחות סיפוקים. לא הכל צריך לקנות. זה לא פשוט בכלל, גם למבוגרים שבינינו. הסבירו לילד את חשיבות התכנון ארוך הטווח.
8. למדו את ילדיכם להשוות מחירים. היום בעולם הדיגיטלי זה קל ופשוט.
9. דאגו לכך שהמתנות שילדיכם מקבלים הן במידה ולא יקרות מדי, כי הדבר עלול לפגוע ביכולתם להעריך את שווי הכסף.
10. ואחרון חביב - כל הזמן להסביר. בטיול, בסופר, בקניון, נצלו את ההזדמנויות השונות כדי להסביר למה אתם מתנהלים כמו שאתם מתנהלים.

אלו העצות שלנו. החינוך הפיננסי שתיתנו לילדיכם היום, יחזק את ביטחונם הכלכלי בעתיד. הוא יסייע להם למצוא את דרכם בעולם הפיננסי ולהגשים בו את שאיפותיהם.