אסיה ושווקים מתעוררים - אוקטובר 2013 גיא בית-אור - מערך מקרו ואסטרטגיה | 01.10.2013

 

סין

• מדדי מנהלי הרכש ממשיכים לאותת על שיפור בסביבה הכלכלית בסין.
• קרן המטבע הבינלאומית עדכנה כלפי מטה את תחזיות הצמיחה של סין על רקע שינויים במודל הצמיחה הסיני שלהערכתם מורידים את הצמיחה הפוטנציאלית בשנים הקרובות.

יפן

• מדדי הסנטימנט שפורסמו במהלך החודש האחרון הצביעו על עלייה בביטחון העסקים והצרכנים.
• ראש הממשלה היפני שינצו אבה הכריז בתחילת אוקטובר כי שיעור המע”מ יעלה
מ-5.0% ל-8.0% באפריל 2014. על פי אבה, עליית המע”מ הקרובה תהיה מלווה בסדרה של תמריצים שמטרתם תהיה לנטרל את ההשפעה השלילית של עלייתו על הביקוש המקומי, המדוכא ממילא.

הודו

• ראש הבנק המרכזי ההודי שנכנס לתפקידו בתחילת ספטמבר הפתיע את השווקים כשהעלה את הריבית ב-25 נ”ב לרמה של 7.5%. הודו סובלת מצמיחה נמוכה, אינפלציה גבוהה וגירעונות גבוהים בחשבון השוטף ובתקציב הממשלה. עקום התשואות ההודי מצביע מזה זמן על האטה חריפה כאשר שיפוע העקום הנוכחי מצביע על כך שההאטה אף תחריף בחודשים הקרובים.

רוסיה

• רוסיה סובלת משיעורי צמיחה נמוכים מאז פרוץ המשבר הפיננסי העולמי וחווה האטה חריפה מאז תחילת 2012. כלכלת רוסיה נתמכת בעיקר על ידי שוק האנרגיה העולמי.
• קשיחות רבה בשוק העבודה, העלאת תעריפי האנרגיה והתחזקות הרובל ב-2012 פגעו רבות בתעשייה המקומית (ללא אנרגיה).
• חוסר היכולת להשקיע מצד החברות הרוסיות, בשילוב עלייתה של ארה”ב כמעצמת אנרגיה צפויים להמשיך ולהכביד על משק האנרגיה הרוסי בפרט, ובשל חלקו הגדול של מגזר האנרגיה במשק הרוסי, על הכלכלה הרוסית בכלל.

אוסטרליה

• תוצאות הבחירות שהתקיימו בתחילת חודש ספטמבר מתחילות לתת אותותיהן בסנטימנט העסקי של אוסטרליה, אשר עלה לרמתו הגבוהה ביותר מאז אפריל 2010.
• שיעור האבטלה ירד מ-5.8% ל-5.6% בחודש ספטמבר, והמכירות הקמעונאיות עלו
ב-0.4%. בשוק הנדל”ן נרשמה לראשונה השנה, ובניגוד להערכות, ירידה במכירות בחודש אוגוסט.

שוק ההון

• מדד MSCI בשווקים המתעוררים עלה ב-3.3% בתקופה הנסקרת והציג ביצועים עודפים על מדד ה- S&P 500 אשר עלה ב-1.0% והיורו-סטוקס אשר נותר ללא שינוי. המגמות בקרב המדינות השונות היו מעורבות – טורקיה, רוסיה והודו הציגו את העליות החדות ביותר, אך ברזיל ומקסיקו ירדו.

סין

בסקירתה החצי שנתית של קרן המטבע הבינלאומית (ה-IMF) עודכנו תחזיות הצמיחה של הקרן. באופן כללי עדכוני הצמיחה היו כלפי מטה כאשר בפרט עודכנו כלפי מטה תחזיות הצמיחה של השווקים המתעוררים, אשר לטעת ה-IMF, עברו את שיא המחזור הכלכלי הנוכחי וצפויים להאטה משמעותית בקצבי הצמיחה בשנתיים הקרובות. מעבר לשלב המחזורי בכלכלה, חלק גדול מהשווקים המתעוררים מושפעים משינוי מודל הצמיחה הסיני כאשר המדינות העיקריות שצפויות להיפגע הן יצואניות הסחורות הגדולות הן בקרב השווקים המתעוררים והן בקרב המדינות המפותחות. כפי שהרחבנו בעבר, עיקר השינוי הוא מעבר מצמיחה מבוססת השקעה לצמיחה מבוססת צריכה פרטית. על פי ה- IMF, שיעור הצמיחה בסין צפוי לעמוד בשנת 2013 על 7.6% לעומת התחזית הקודמת (בחודש יולי) שעמדה על 7.8%. בשנת 2014 הצמיחה צפויה להאט ולעמוד על 7.3%, עדכון משמעותי כלפי מטה מהתחזית הקודמת אשר עמדה על 7.7%.

בינתיים, נתוני הסנטימנט ממשיכים לאותת על שיפור בסביבה הכלכלית בסין עם פרסום נתוני מדדי מנהלי הרכש (ראו תרשים בעמוד הבא). מדד מנהלי הרכש בתעשייה עלה בחודש ספטמבר ב-0.1 נקודות לרמה של 51.1, כאשר התעשיינים דיווחו על רמת תפוקה גבוהה יותר ועל צבר הזמנות גבוה יותר. עם זאת, חולשה נרשמה בקרב תעשיית הפלדה על רקע הזמנות נמוכות יותר ודווח על עלייה בעלות חומרי הגלם בתעשייה. גם מדד מנהלי הרכש בשירותים רשם שיפור כאשר עלה ב-1.5 נקודות לרמה של 55.4 ונתמך בעיקר בעלייה בהזמנות חדשות (בעיקר בשירותי תקשורת ומסחר קמעונאי), אך עם זאת נרשמה ירידה בציפיות מנהלי הרכש לסביבה העסקית בשלושת החודשים הבאים.

נתוני התוצר של הרבע השלישי אשר יתפרסמו בהמשך השבוע יצביעו, ככל הנראה, על כך שהצמיחה ברבע השלישי הייתה מהירה יותר בהשוואה לרבע השני. על פי קונצנזוס החזאים בבלומברג, הצמיחה צפויה לעמוד על 7.7% ברבע השלישי לעומת 7.5% ברבע השני. להערכתנו, קצב הצמיחה במהלך השנים הבאות יהיה נמוך משמעותית וינוע סביב 7.0% ואף פחות מכך, בעיקר על רקע שינוי מודל הצמיחה הסיני שצפוי לבוא לידי ביטוי בהאטה בקצבי הצמיחה והסתמכות רבה יותר על הצריכה הפרטית על חשבון ההשקעה כמנוע הצמיחה המרכזי.

מדדי מנהלי הרכש בתעשייה ובשירותים בסין

יפן

מדדי הסנטימנט שפורסמו במהלך החודש האחרון הצביעו על עלייה בביטחון העסקים והצרכנים ובאופן כללי יפן מציגה שיעורי צמיחה נאים בשני הרבעונים האחרונים. עם זאת, עיקר הצמיחה מגיעה באופן ישיר מהמדיניות הפיסקאלית והמוניטארית המרחיבות (שתי הרגליים הראשונות של תוכנית ההתאוששות של ממשלת יפן, ה-”Abenomics”) אשר מסוגלות לתמוך בצמיחה רק בטווח הקצר. בטווח הארוך ולשם צמיחה ברת קיימא, על
הרגל השלישית של “Abenomics” – רפורמות בשוק העבודה ובמבנה המשק – לצאת אל הפועל עם שינויים מרחיקי לכת במבנה הכלכלה.
ראש הממשלה היפני שינצו אבה הכריז בתחילת אוקטובר כי שיעור המע”מ יעלה
מ-5.0% ל-8.0% באפריל 2014. בהודעתו ציין כי ההחלטה עדיין תלויה בסנטימנט העסקי, בפרט בתוצאות סקר טנקן (Tanken) לבטחון העסקים (ראו תרשים). לאחר פרסומו של הסקר, אשר אותת על שיפור בסנטימנט העסקי, נראה כי שיעור המע”מ יעלה באופן כמעט ודאי. נזכיר כי העלייה הצפויה באפריל היא הראשונה מתוך שתיים מתוכננות כאשר השנייה צפויה להיות באוקטובר 2015 אך הממשלה תחליט עליה במועד מאוחר יותר, ובהתאם לנתונים הכלכליים.
על פי אבה, עליית המע”מ הקרובה תהיה מלווה בסדרה של תמריצים שמטרתם תהיה לנטרל את ההשפעה השלילית של עליית המע”מ על הביקוש המקומי, המדוכא ממילא. ההחלטה על עליית המע”מ בשתי פעימות עברה על ידי הממשלה הקודמת בשנה שעברה על רקע ניסיונה להתמודד עם בעיית הגירעון המבני של המדינה ורמת החוב הגבוהה שלה אשר עומדת על כ-230% תוצר בקירוב.

הסיבה העיקרית בגינה יפן מסוגלת בכלל להתקיים עם רמת חוב גבוהה כל כך היא העובדה שמעל ל-90% מהחוב מוחזק על ידי הציבור והיא לא נבחנה עד כה על ידי השווקים הבינלאומיים.

בינתיים, ישנם דיווחים על כך שפאנל מומחים אשר מייעצים לקרנות הפנסיה ביפן, שהן המחזיקות הגדולות ביותר באג”ח הממשלתי היפני, צפוי להגיש דו”ח בו יומלץ לקרנות להסיט חלק מאחזקות האג"ח שלהן לכיוון נדל”ן ומניות על מנת שהן יוכלו לגוון את התיק שלהן. צעד זה יכול, בפוטנציאל, להעלות את הצורך של ממשלת יפן לפנות לשווקים הבינלאומיים למימון החוב או להגדיל עוד יותר את היקף ההרחבה הכמותית.
מאחר והסיכון לעליית תשואות גבוה, ייתכן ונראה בשנה הבאה הגדלה נוספת של ההרחבה הכמותית.

מדד בטחון העסקים וההשקעה שלא למגורים ביפןלמרות שאיננו רוצים לשפוך מים צוננים על הנתונים, נסייג ונאמר כי נתוני ההשקעה, עדיין סובלים מהפרעות בשל השפעות הצונאמי ב-2011 אשר גרם לעלייה חדה בהשקעה שנמשכה לתוך 2012, ולאחריה הגיעה ירידה חדה שהועצמה על ידי ההאטה בעולם כך
שהנתונים השליליים עדיין מושפעים מרמת ההשקעה החריגה ב-2012. למרות זאת, השיפור הצפוי בנתוני ההשקעה בחודשים הקרובים הוא אכן חיובי וישפר את רמת ההשקעה במשק, כאשר המגזר העסקי צפוי להמשיך ולהנות מהמדיניות הממשלתית
התומכת, מהיחלשות הין ומההתאוששות, האיטית אמנם, של הביקוש העולמי.

הודו

חולשת הכלכלה ההודית לא נעלמה מעיני קרן המטבע הבינלאומית (ה- IMF) שבחרה להוריד בצורה דרמטית את תחזיות הצמיחה שלה להודו במסגרת העדכון החצי-שנתי שלה לכלכלות העולם. על פי ה- IMF, הודו צפויה לצמוח בשיעור של 3.8% ו-5.1% בשנים 2013 ו-2014, בהתאמה. זאת, לעומת תחזית של 5.6% ו 6.2%- בשנים 2013 ו-2014, בהתאמה, על פי התחזיות מחודש יולי האחרון. על פי ה- IMF, חולשת התעשייה והשירותים תמשיך להגביל את הצמיחה כאשר המגזר החקלאי ימשיך להיות חזק.
תחזית האינפלציה ל-2013 עומדת על 11.0% על רקע צווארי בקבוק, בשל התשתיות הרעועות, בשרשרת האספקה מחד, ומביקוש מקומי חזק מאידך.

יו”ר הבנק המרכזי של הודו, אשר נכנס לתפקידו בתחילת ספטמבר הפתיע את השווקים והעלה את הריבית ב-25 נ”ב לרמה של 7.5% על רקע האינפלציה הגואה ובכך אותת לשווקים כי המדיניות המוניטארית בהודו היא בכיוון של צמצום למרות הצמיחה הנמוכה. כפי שניתן לראות בתרשימים שלהלן ובעמוד הבא, פער התשואות בין האג”ח לשנתיים ול-10 שנים מצביע בד”כ על האטה ואף מיתון. לראיה, מבנה העקום לפני שנה הצביע בבירור על האטה, כפי שאכן קרה ברבעים האחרונים. מבחינת השיפוע כמדד מקדים לצמיחה, ניתן לראות כי ההאטה בהודו צפויה להמשך גם ברבעים הקרובים.

עקום התשואות של הודו באוקטובר 2013 ובאוקטובר 2012 שיפוע עקום התשואות (פער התשואות בין אג”ח ל-10 שנים ואג”ח לשנתיים) מול הצמיחה בהודו

רוסיה

כלכלת רוסיה נמצאת בקשיים מאז פרוץ המשבר הפיננסי העולמי ב-2008. מאז המשבר המשק הרוסי שמר על שיעורי צמיחה נמוכים בהשוואה לשנים שקדמו למשבר, ומתחילת 2012 ניכרת האטה חריפה בפעילות הכלכלית (ראו תרשים) – הצמיחה ברבע השני של השנה עמדה על 1.2% בלבד ביחס לרבע המקביל אשתקד. ה-IMF עדכנה בצורה דרמטית גם את תחזיות הצמיחה של רוסיה כלפי מטה, כפי שהיא עשתה לרוב השווקים המתעוררים. על פי ה- IMF, הצמיחה צפויה לעמוד על 1.5% ב-2013 ולהתאושש ב-2014 עם צמיחה של 3.0%, רמה שעדיין נחשבת למאוד נמוכה ביחס למשק הרוסי. לשם ההשוואה, התחזית הקודמת (חודש יולי) עמדה על 2.5% ו-3.3% בשנים 2013 ו-2014 בהתאמה.

צמיחת התוצר הרוסי, במחירים קבועים, רבע מול רבע מקביל אשתקדתפוקת התעשייה נותרה כמעט ללא שינוי מתחילת השנה כאשר בחודש אוגוסט היא גדלה רק ב-0.1% בהשוואה לחודש המקביל אשתקד ונתמכה בעיקר על ידי גידול של 2.0% בכרייה וחציבה, לעומת התכווצות של 0.2% בייצור התעשייתי. חלק מחולשת הייצור התעשייתי נובעת מהירידה בביקוש מצד שותפות הסחר המרכזיות של רוסיה – סין ואירופה. אך מעבר למצב העולמי, רוסיה סובלת מחולשה גם בשל קשיחות שוק העבודה המקומי, ובשל מדיניות הממשלה אשר מנסה לעודד את מגזר האנרגיה על חשבון שאר התעשייה המקומית. במהלך שש השנים האחרונות, תעריפי האנרגיה לשימוש בתעשייה עלו בעשרות אחוזים (לדוגמא, מחיר הגז הכפיל את עצמו משנת 2009) כאשר הסיבה לעליית מחירי האנרגיה הייתה עידוד ההשקעה מצד חברות האנרגיה הגדולות.
עם זאת עליית המחירים, פגעה קשות בתעשייה המקומית שאינה חלק ממשק האנרגיה, תופעה המזכירה את “המחלה ההולנדית” שנוצרה באופן מלאכותי על ידי הממשלה. מנגד, לאחר פרוץ המשבר הפיננסי ב-2008 הממשלה הגבילה את היקף הפיטורין במגזר הציבורי ומנעה התייעלות של החברות הציבוריות הגדולות. התוצאה הייתה שמירה על עליית השכר הריאלי במגזר הציבורי והפרטי אשר גם תמכה בביקוש המקומי (ראו תרשים).

השכר הריאלי והמכירות הקמעונאיות ברוסיה, שיעור שינוי חודש מול חודש מקביל אשתקדהתוצאה של קשיחות שוק העבודה, העלייה במחירי האנרגיה ובנוסף התחזקותו הרובל בשנת 2012 (התחזק ב-7.1% מול הדולר) באה לידי ביטוי בירידה חדה ברווחי החברות הרוסיות. על פי אתר שירות הסטטיסטיקה המרכזי של רוסיה1, רווחי החברות (לא כולל בנקים, חברות ביטוח ועסקים קטנים) נחתכו ב-20.2% במהלך שבעת החודשים הראשונים של שנת 2013, לאחר שרשמו עלייה של 9.9% בשנת 2012.
כלכלת רוסיה מבוססת בעיקר על משק האנרגיה. לראיה, בשנת 2012 חלקם של הגז והנפט עמד על כ-70% מסך היצוא הרוסי ומקורן של מחצית מהכנסות הממשלה באותה שנה היה מתמלוגי משק האנרגיה. זאת ועוד, בחינת שוק המניות הרוסי מגלה כי כמחצית משווי הנכסים הנסחרים בשוק2 שייכים למגזר האנרגיה (ראו תרשים).התפלגות סקטוריאלית של מדד MSCI רוסיה כפי שבאה לידי ביטוי ב- ETF הדולרי – iShares MSCI Russia capped


על פי המשרד לאוצרות טבע ואקולוגיה3 היקף רזרבות הנפט שהתגלה בכל שנה היה גבוה מתפוקת הנפט המקומית אשר הגיעה עד ל-4.9 מיליארד חביות נפט בשנת 2012. אחת הבעיות העיקריות עימן מתמודד משק האנרגיה הרוסי הינה, שחלק גדול ממקורות הנפט החדשים שהתגלו נמצאים באזור סיביר, במקומות רחוקים ופחות נגישים הן מבחינת שינוע והן מבחינת תנאי מזג האוויר הקשים. על מנת שרוסיה תוכל להמשיך ולהגדיל את תפוקת
הנפט שלה, החברות הרוסיות יצטרכו להשקיע רבות בתשתיות ובטכנולוגיות קידוח מתקדמות. כל זאת, כשברקע ארה”ב מגדילה בצורה דרמטית את תפוקת הנפט והגז שלה באמצעות שיטוח קידוח חדשות (מהפכת פצלי השמן 4 ) אשר מגדילות את ההיצע
העולמי ומורידות את המחירים בשל התייעלות שיטות הקידוח. למעשה, בשנת 2012 ארה”ב עברה לראשונה את רוסיה מבחינת היקף תפוקת הנפט (ראו תרשים בעמוד הבא). בעוד שתפוקת הנפט ברוסיה עלתה במתינות בלבד בשנים האחרונות עם גידול ממוצע של 1.2% לשנה משנת 2007, תפוקת הנפט בארה”ב עלתה בממוצע ב-5.0% באותה התקופה כאשר בפרט היא עלתה ב-9.7% (!) בשנת 2012.

תפוקת הנפט בסעודיה, ארה”ב ורוסיה, אלפי חביות ליום
יכולת השקעה נמוכה מצד החברות הרוסיות בשל הירידה החדה ברווחים וקשיחותו של שוק העבודה, בשילוב עלייתה של ארה”ב כמעצמת אנרגיה צפויים להמשיך ולהכביד על משק האנרגיה הרוסי בפרט, ובשל חלקו הגדול של מגזר האנרגיה במשק הרוסי, על הכלכלה הרוסית בכלל. במבט קדימה, מדדי הסנטימנט הצרכני והעסקי מצביעים על המשך חולשה של הכלכלה גם ברבעונים הקרובים.

אוסטרליה

תוצאות הבחירות שהתקיימו בתחילת חודש ספטמבר מתחילות לתת אותותיהן בסנטימנט העסקי של אוסטרליה. מדד בטחון העסקים עלה בחדות מ-4.1 נקודות בחודש אוגוסט
ל-12.3 בחודש ספטמבר, הקריאה הגבוהה ביותר מאז חודש אפריל 2010.
האופטימיות הרבה בקרב המגזר העסקי נובעת מהבטחותיו של ראש הממשלה החדש, טוני אבוט, להוריד מסים ולעודד השקעות חדשות בתשתיות. כפי שניתן לראות בתרשים שבעמוד הבא, סנטימנט העסקים מהווה מדד מקדים סביר לשינויים במגמות ההשקעה בנכסים קבועים. אנו מעריכים כי אם השיפור בסנטימנט העסקי ימשך גם בחודשים הבאים, הוא יבוא לידי ביטוי בעלייה מחודשת בסעיף ההשקעה בחשבונאות הלאומית ויתמוך בצמיחה במהלך השנה הבאה.

ההשקעה בנכסים קבועים ומדד בטחון העסקים באוסטרליה

נתונים נוספים שפורסמו מעידים גם הם על שיפור בכלכלה האוסטרלית. ראשית, המכירות הקמעונאיות בחודש אוגוסט עלו ב-0.4%, העלייה החדה ביותר מאז חודש פברואר וזאת לאחר שעלו ב-0.1% בלבד בחודש יולי. השיפור המתון באמון הצרכנים מצביע על כך שמגמת השיפור המתון צפויה להמשך גם בחודשים הבאים. שנית, שוק הנדל”ן נמצא בתנופה גדולה בשנה האחרונה, על רקע הפחתות הריבית. עם זאת נציין כי נתוני המכירות לחודש אוגוסט היו מאכזבים כאשר נרשמה ירידה של 3.9% במכירות הבתים, בפרט במכירות של בתים קיימים. אך ירידה זו אינה מעידה על הכלל – מכירות הבתים עלו מתחילת השנה ב-2.3% בממוצע בכל חודש. שלישית, שיעור האבטלה של אוסטרליה ירד בחודש ספטמבר ל-5.6% מ-5.8% בחודש הקודם ונמצא ברמתו הנמוכה מאז חודש מאי. במהלך חודש ספטמבר נוספו כ-9100 משרות כאשר 5000 מהן משרה מלאה והשאר במשרות חלקיות.

עם זאת, הירידה בשיעור האבטלה בחודש ספטמבר נבעה גם מירידה נוספת בשיעור ההשתתפות בכוח העבודה אשר ירד בעשירית האחוז לרמה של 64.9%. שוק העבודה האוסטרלי עדיין סובל מחולשה כפי שניתן לראות מקצב תוספת המשרות השנתי
– בעוד שהקצב הממוצע של תוספת המשרות השנתית עומד על 2.0%, בחודש ספטמבר הוא עמד על 0.8% בלבד ביחס לספטמבר 2012.
כלומר, במהלך 12 החודשים האחרונים נוספו כ-92 אלף משרות באוסטרליה.

שוק ההון

שוקי המניות בקרב השווקים המתעוררים הציגו מגמות מעורבות במהלך
התקופה הנסקרת (15.09.2013 – 13.10.2013), לאחר העליות החדות שנרשמו בתחילת חודש ספטמבר. מדד MSCI של השווקים המתעוררים (אינו כולל את יפן ואוסטרליה) עלה
ב-3.3% והציג ביצועים עודפים על מדד ה-S&P500 אשר עלה -1.0% והיורו-סטוקס 600 אשר נותר ללא שינוי במהלך התקופה הנסקרת. לאחר ההפתעה שברננקי סידר לשווקים כאשר בחר להמשיך במדיניות ההרחבה הכמותית ללא שינוי, תשומת לב המשקיעים עברה למו”מ בין הרפובליקאים לבין הדמוקרטים סביב התקציב ותקרת החוב. חוסר היכולת שלהם להגיע לפשרה, שגרם לשיתוק חלקי של פעילות המגזר הציבורי בארה”ב, יחד עם חוסר הודאות סביב תקרת החוב (אליה ארה”ב תגיע, על פי ההערכות השבוע
ב-17 באוקטובר), הכבידו על השווקים.

תשואת מדד ה- Nikkei עמדה במהלך החודש האחרון על 0.3% בלבד ומתחילת השנה על 40.3%. עם זאת יש לציין כי מאז שהגיע לשיאו ב-22.05.2013, רשם המדד ירידה של 7.8%. מדד ה- Ibovespa הברזילאי חזר לרדת בתקופה הנסקרת כאשר ירד
ב-0.8% וזאת לאחר חודשיים רצופים של עליות. בסך הכל, מדד המניות הברזילאי ממשיך להציג את ביצועי החסר המשמעותיים ביותר כאשר ירד מתחילת השנה ב-12.8%, ובמונחים דולריים ב-18.2% לעומת ירידה של 0.7% במדד ה-MSCI EM. התשואה הגבוהה ביותר במהלך התקופה הנסקרת הייתה בשוקי המניות של טורקיה ורוסיה אשר עלו ב-6.1% ו-4.1% בהתאמה.
גם השווקים בהודו המשיכו במגמה החיובית כאשר מדד ה- CNX עלה בתקופה הנסקרת  ב-3.1%. עם זאת נחזור על האזהרה שלנו לגבי חשיפה להודו – להערכתנו המצב המאקרו כלכלי במדינה מסוכן בשל רמת האינפלציה הגבוהה, הצמיחה הנמוכה, הגירעון הממשלתי ובחשבון השוטף והירידה ביתרות המט”ח. על כל זאת נוסיף, כי בשנה הקרובה על הודו להחזיר חובות לזרים בהיקף של 97 מיליארד דולר, המהווים כ-34% מסך יתרות המט”ח שלהם.

 

 

דוח זה הינו רכושה של פסגות בית השקעות בע"מ (להלן "פסגות"), אין להעתיק, לשכפל, לצטט, לפרסם בכל אופן ו/או פעולה, דפוס, צילום, הקלטה, העתקה את הדוח, ו/או כל חלק ממנו ללא קבלת אישור בכתב ומראש. הדוח מבוסס על נתונים שהיו גלויים לציבור ושפורסמו על ידי פסגות ו/או החברות המוזכרות בדוח (להלן "החברות") בתשקיפים, דוחות כספיים, הודעות לבורסות לניירות ערך, פרסומים בכלי התקשורת ובכל דרך אחרת ועל בסיס הענפים בהן פועלות החברות והנחות שנעשו על בסיס מידע, פרסומים ונתונים אלו. המידע, הפרסומים והנתונים מהמקורות הנ"ל הונחו כנכונים ודוח זה המסתמך עליהם אינו מהווה אימות או אישור לנכונות נתונים אלו. המידע המופיע בדוח זה מעודכן למועד פרסומו לראשונה ואינו מתיימר להכיל את כל המידע הדרוש למשקיע זה או אחר, וכן אינו מתיימר להוות ניתוח מלא של כל העובדות והפרטים המופיעים בו והדעות האמורות בו עשויות להשתנות ללא מתן הודעה נוספת. ניתוח זה משקף את הבנתנו ביום עריכת דוח זה. מודגש כי אין פסגות ו/או עובדיה אחראים למהימנות המידע המפורט בדוח, לשלמותו, לדיוק הנתונים הכלולים בו או להשמטה, שגיאה או ליקוי אחר בדוח. פסגות לא תהיה אחראית בכל צורה שהיא לנזק ו/או הפסד שיגרמו משימוש בדוח זה, אם יגרמו, ואינה מתחייבת כי שימוש במידע שבדוח זה עשוי ליצור רווחים בידי המשתמש. ייתכן שבמועד פרסום עבודת האנליזה, או במהלך 30 הימים שקדמו למועד הפרסום, "פסגות ניירות ערך בע"מ" ו/או תאגיד קשור אליה החזיקו או מחזיקים או עשויים להחזיק בחשבונות הנוסטרו שלהם או בחשבונות המנוהלים על ידם החזקה מהותית בסוג כלשהו של ניירות ערך של חברה מהחברות המוזכרות בעבודה. ייתכן שפסגות ניירות ערך בע"מ קיבלה או מקבלת במהלך 12 החודשים האחרונים וייתכן שהיא צפויה לקבל, לאחר מועד הפרסום של עבודת האנליזה, תגמול בהיקף מהותי מקבוצת חברה מהחברות המוזכרות בעבודה. ייתכן שמועד פרסום עבודת האנליזה בעל השליטה בפסגות ניירות ערך בע"מ החזיק או מחזיק או עשוי להחזיק החזקה מהותית בסוג כלשהו של ניירות ערך של חברה מהחברות המוזכרות בעבודה. אין לראות בדוח זה שיווק השקעות או תחליף לשיווק השקעות והתאמה אישיים וספציפיים ללקוח תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבות ומטרות השקעתו המיוחדים של כל אדם. אין להעביר דוח זה לצד ג' כלשהו.