נתון הצמיחה המפתיע בארה"ב ותגובת השווקים לצמצום הרכישות פסגות בית השקעות | 29.12.2013

 

המשק האמריקני הציג צמיחה גבוהה מהתחזיות ברבעון השלישי, בזכות עלייה בסעיפים חשובים לכלכלה כמו צריכה פרטית והשקעות. בנוסף, תגובת השווקים לפצצה שהטיל ברננקי בשבוע שעבר הייתה מתונה. מדוע השווקים לא התרגשו מהודעת הפד? מה הצפי לגבי ההמשך?

עדכון נתוני הצמיחה לרבעון השלישי הפתיע לטובה והראה כי לא רק שהצמיחה ברבעון הייתה מהירה אלא גם שבניגוד לנתונים טרם העדכון, היא נתמכה במנועי הצמיחה של המשק (צריכה פרטית והשקעות). לכן, החששות שעדכון המלאים כלפי מטה יוביל לצמיחה חלשה מאוד ברבעון הרביעי נראים כעת מעט מוגזמים. אם נוסיף לכך את נתוני התחלות הבנייה שפורסמו ביום רביעי אבל לא זכו להד תקשורתי בשל הדרמה שסביב החלטת הפד הרי שנראה כי גם ברבעון הרביעי הצמיחה בארה"ב צפויה להיות חזקה. לא ברור אם הפד היה מודע לעדכון נתוני התוצר טרם פרסומו אבל אין ספק שהנתונים שפורסמו ביום שישי תומכים בהחלט בצמצום ההרחבה הכמותית וגורמים להחלטת הפד להיראות עוד יותר לגיטימית.


נתוני התוצר


המשק האמריקאי צמח ברבעון השלישי ב-4.1% (מול רבעון קודם במונחים שנתיים), גבוה מהתחזיות ומהאומדן הקודם שעמדו שניהם על 3.6%. כזכור, גם האומדן הקודם עודכן כלפי מעלה מ-2.8% אך רק בזכות גידול חד יותר במלאים. העדכון האחרון נבע דווקא מגידול מהיר יותר בסעיפים חשובים יותר לכלכלה כמו הצריכה הפרטית (מ-1.4% ל-2%) וההשקעות ענפי המשק (מ-3.5% ל-4.8%).
לכן, בניגוד לעדכון הקודם, הפעם נרשם גם שיפור במכירות הסופיות לביקוש המקומי (הצמיחה בנטרול סחר החוץ והמלאים – נתון שמלמד טוב יותר על הצמיחה המקומית) שעלו ב-2.3%, לעומת 2.1% ברבעון השני.


השיפור בצריכה הפרטית ונתוני המכירות הקמעונאיות החזקים מלפני שבועיים מלמדים כי חלק מהגידול המהיר במלאי נבע גם מגידול בביקוש. מכאן שגם אם ירשם תיקון כלפי מטה במלאים ברבעון הרביעי הוא לא צפוי להיות חד מדי.


נכון לעכשיו, גם אם הצמיחה ברבעון הרביעי תהיה 1.5% בלבד (קונצנזוס החזאים בבלומברג), הצמיחה בכל 2013 תעמוד על 2.3% (רבעון רביעי מול מקביל אשתקד).
תרומת הממשלה הפדרלית נותרה שלילית אך צפויה להפוך לחיובית כבר במחצית הראשונה של 2014. במסיבת העיתונאים שלאחר החלטת הפד ביום רביעי האחרון, ברננקי טען כי המדיניות הפיסקאלית גרעה 1.5% מהצמיחה ב-2013. לכן, גם אם ברננקי קצת הגזים בהערכות שלו, הכלכלה חזקה יותר ממה שהמספרים מראים והצמיחה ב-2014 תהיה גבוהה יותר (קצת יותר מ-2.5% להערכתנו).


השווקים והחלטת הפד בפרספקטיבה 'ארוכת טווח' של יומיים וחצי

לאחר הפצצה שהפיל ברננקי בשבוע שעבר היו לשווקים עוד יומיים וחצי להסתגל לעולם החדש עד סוף השבוע. לפי ההתפתחויות בשווקים בזמן הזה נראה כי לא פצצה ולא נעליים.
מדוע התגובה בשווקים מתונה כל כך? בגלל שתי סיבות עיקריות:
א) השווקים ציפו להודעה של ברננקי ולכן הרוב כבר היה מתומחר.
ב) ברננקי שכנע את השווקים שהריבית תוותר נמוכה עוד הרבה זמן ושתהליך צמצום ההרחבה יהיה איטי והדרגתי מאוד. אגב, התגובה החדה יותר בשוק המניות נובעת כנראה מסגירת פוזיציות שורט שנפתחו לקראת ההחלטה.

לאן הולכים מכאן?

במידה והשיפור הכלכלי בארה"ב יימשך, הפד ימשיך לצמצם את ההרחבה הכמותית בקצב מתון לאורך 2014. הגורם העיקרי שעשוי להגביר את קצב הצמצום הוא התחזקות הלחצים האינפלציוניים במשק ועליה של האינפלציה חזרה לכיוון יעד הפד (2%). לכן, אם מאז תחילת השנה נתוני שוק העבודה היו החשובים ביותר ואלו שריכזו את תשומת הלב של השווקים מדי חודש. ב-2014 יהיו אלו נתוני האינפלציה ו/או אינדיקאטורים מקדימים לאינפלציה כמו שכר, עלות ליח' תוצר, הכנסה פנויה ומכירות קמעונאיות.