כבוד למגזר: השבב הקוריאני בטוח לשימוש המשקיע פסגות בית השקעות | 29.12.2013

 

בעבר נחשב תחום המולכים למחצה, המספק שבבים למגוון טכנולוגיות, לתנודתי ובעל מחזוריות גבוהה. כיום, בעקבות הקושי לייצר שבבים קטנים ויעילים יותר, נראה שהשוק מתחיל להתייצב. רמת המכפילים של החברות הקוריאניות עשויה לעלות מעל הממוצע בעבר.

החברות הקוריאניות הפכו בשנים האחרונות למובילות בתחומי טכנולוגיה ומוצרי אלקטרוניקה שונים, מתעשיית המוליכים למחצה ועד טלפונים חכמים וטלוויזיות. השוק עדיין נכלל בתוך מדד השווקים המתעוררים, אף שכמעט בכל קנה מידה אפשרי הכלכלה הקוריאנית מתפקדת ככלכלה מפותחת.


התעשייה הקוריאנית מובילה במיוחד בתחום המוליכים למחצה. תעשייה זו מספקת מגוון רחב של שבבים עבור תעשיית המחשבים, הטלפונים החכמים והטאבלטים. בעבר תחום זה נחשב לתנודתי ובעל מחזוריות גבוהה, כך שההשקעה בו דרשה מיומנות גבוהה מצד המשקיעים. הסיבה למחזוריות הגבוהה נעוצה בשיפור המתמיד במעבדות המחשבים (כולל מחשבים ניידים) והטלפונים החכמים, לצד ביקוש הולך וגדל למוצרים על ידי תאגידים וצרכנים פרטיים.


מחזוריות גבוהה

 היצרנים בתעשייה, שראו את הביקוש ההולך וגובר למחשבים וטלפונים חכמים, התחילו לבנות בקצב מסחרר מפעלים לייצור מוליכים למחצה (FAB) ב־20 השנים האחרונות. השיפור המתמיד בביצועים והקטנת גודל השבבים הביאו לתהליך התיישנות מואצת של המפעלים. ההתיישנות הובילה להתחדשות ולהחלפת המפעלים הישנים בחדשים.
קצב השינוי המהיר גרם למחזוריות גבוהה. לא אחת קרה שמחסור במפעלים בזמן שבו הביקוש לדור חדש של מחשבים או טלפונים היה בעיצומו, הביא לכך שמחירי השבבים עלו באופן חד. לאחר מכן היה מגיע גל של היצע לשוק והמחירים היו קורסים. המשקיעים למדו להיות זהירים בהחלטותיהם ובדך כלל לא העניקו לחברות אלו מכפילי רווח גבוהים.


כיום נדמה שהתעשייה התבגרה. ההוצאות ההוניות על מפעלים חדשים גדלו בעקבות הקושי ההנדסי ליצור שבבים קטנים ויעילים יותר. כיום, בשונה מהעבר, רק תאגידי ענק יכולים להרשות לעצמם להתחייב לסכומי השקעה כה גדולים עבור מפעל בודד. במקביל ישנה גם התמתנות גדולה בביקושים למחשבים ולטלפונים חכמים.

בפעם הראשונה בהיסטוריה אנו רואים ששוק המחשבים קטן, והטלפונים הניידים מגיעים לרמת חדירה גבוהה שמקטינה את קצב הצמיחה. השחקנים בתעשיית המוליכים למחצה מצפים שתהיה עקומת ביקוש יציבה יותר. כמו כן, האטרקטיביות של בניית מפעלים חדשים ירדה בצורה משמעותית, משום שאיש לא מוכן לבנות מפעלים חדשים על בסיס תחזיות ביקוש אגרסיביות לטלפונים ולמחשבים. בעקבות שתי מגמות אלה מספר השחקנים בענף קטן משמעותית ורמות התמחור של השבבים השתפרו. מגמות אלו צריכות להביא להתנהגות רציונלית יותר של שוק המוליכים למחצה. אם המשקיעים ישתכנעו שהשוק אכן רציונלי, רמת המכפילים של החברות עשויה לעלות מעל ממוצע המכפילים אשר היה נהוג בעבר.